גידול צנוניות

צנונית היא הקלה לגידול והמהירה להניב מכל הירקות. היא נזרעת במהלך כל הסתיו והחורף, יבול מתקבל תוך 35-40 יום מהזריעה.

 

הכנת הקרקע

 צנונית מגדלים בשטח שטוף שמש על קרקע פורייה (אפשר גם באדניות). לכל מ"ר קרקע יש להוסיף 3-4 ליטרים קומפוסט וכ- 80 גרם אוסמוקוט, את הקרקע המדושנת יש לתחח בעזרת מעדר, קלשון כפוף או מתחחת מכאנית לעומק של 8-10 ס"מ.

מסמנים בעזרת חוט, שבילים ברוחב 50-60 ס"מ וערוגה ברוחב 1 מטר. "מעמיסים" בעזרת טורייה/מעדר, שכבה של 5-7 ס"מ מין הפס המסומן כשביל על גבי הערוגה ומיישרים בעזרת מגרפה. נוצרות ערוגות מוגבהות ומדושנות.

 מסמנים חריצים לרוחב הערוגה או לאורכה בעזרת שתי אצבעות או ידית של כלי עבודה. על החריצים להיות ברוחב של כ- 2 ס"מ, בעומק של כ- 2 ס"מ ובמרווח של כ- 20-25 ס"מ זה מזה.

 הזריעה והגידול

 זרעי הצנונית ניתנים לאחיזה אחד אחד באצבעות. מניחים או מפילים בחריץ את הזרעים אחד אחד בעומד של 5-7 זרעים לכל 10 ס"מ (50-70 זרעים למטר רץ חריץ).

פיזור לא מבוקר של הזרעים עלול לתת נביטה צפופה מידי, אשר תחייב דילול לעומד הרצוי. מכסים את החריצים, מהדקים יפה, משקים לרוויה ומקפידים על לחות קבועה בפני הקרקע עד לנביטה. נביטה מתקבלת לאחר 4-6 ימים. במהלך הגידול -בהעדר גשמים- יש לוודא לחות קבועה בקרקע. אין להצמיא צנוניות שמא תאבדנה מעסיסיותן ותגדלנה ריקות ואווריריות! יבול מתקבל לאחר 35-40 יום. אין כמעט צורך בטיפולי הגנה מפני מזיקים ומחלות.

 הקטיף

 הקטיף בררני, מתבצע בעקירה יחידנית עם השורש כאשר הצנוניות בולטות מן האדמה, ונראים ראשי צנונית בגודל של כ- 3-4 ס"מ. צנוניות ניתן לגדל בהצלחה גם באדניות המוזנות לכל מטר רץ בכ- 1 ליטר הומוס וב- 5 כפות אוסמוקוט. באדניות זורעים שורה אחת לאורך האדנית. או יותר אבל במרווח של כ- 20 ס"מ זו מזו.

 בסך הכל משחק מהנה, מלמד ומספק לכל המשפחה ובפרט לילדים חווית הצלחה כמעט ודאית.

 הצעת הגשה

פרוסת לחם טרי מרוחה בחמאה או גבינה לבנה ושלוש צנוניות גדולות בקליפתן.

מעדן בקונצנזוס....

בתאבון!