אוקטובר נובמבר

 

 "מנדרינות מבשילות בפרדס במועדן" (עלי מוהר)

 חודשיים משמעותיים באחזקת הגינה. פעולות נכונות באוקטובר נובמבר נותנות אותותיהן  ל- 8 חודשים קדימה.

 הכנות לחורף: 

  • גיזומי עיצוב אחרונים
  • שתילת פרחים עונתיים
  • שתילת בצלים ופקעות
  • שתילת רקפות פורחות
  • הכנת הדשא לחורף ועוד ועוד.

 הימים מתקצרים, הלילות מצטננים העננות מתגברת ועוצמות קרינת שמש יורדות. באוקטובר– מזג האוויר הפכפך. אירועי חום ואף שרב בצד אירועי גשם משמעותיים המלווים לעיתים בברד. נובמבר הינו סתווי וקריר עם סיכויים טובים מאוד לגשם, אך הטמפ' עדיין נוחות יחסית.

 גיזומים

 באוקטובר מבצעים גיזום קדם חורף (אחרון בדרך כלל) של צמחייה ירוקת עד כגון גדר חיה למיניה ושל שיחים ועצים ירוקי עד. מטרת הגיזום לרסן התפתחות של צימוח מיותר, לצמצם הצללה מקומית ולשפר קרינת שמש במהלך החורף המעונן.

מזג האוויר הנוח בליווי הזנה מינראלית מתאימה יסייע להתחדשות חלקית של הצמיחה בטרם יעצור אותה החורף. ירוקי עד אשר נגזמו מדצמבר ואילך יתקשו, בדרך כלל, לחדש נוף במהלך חודשי החורף.

 שתילת פרחים עונתיים

 במרוצת אוקטובר – נובמבר, נשתלים כל פרחי העונה, אשר נותנים לנו את המופעים המרהיבים ביותר במהלך החורף ובמיוחד באביב.

בניהם: אמנון ותמר המופיע בעשרות צבעים, בפרחים זעירים ובפרחים גדולים, לוע ארי נמוך וגבוה ביותר מעשרה צבעים, פלוקס, נמזיה, לובליה, גודטיה, סלסלי כסף ועוד ועוד.

שתילת פטוניות ומפליות בסתיו, נותנת באביב עוצמת גידול ופריחה ללא תחרות, אף כי הן נוטות לצמצם כמות פרחים במהלך הימים הקצרים והמעוננים של דצמבר – ינואר. 

 מזג האוויר בחודשים אלו נוח להתבססות קלה ומהירה של השתילים הצעירים. טמפרטורות קרקע נוחות מעודדות העמקת שורשים נמרצת וקליטה קלה ומהירה של חומרי הזנה, דבר המבטיח תוצאת גידול מירבית לעונה ארוכה מאוד ועמידות טובה יותר בתהפוכות מזג האוויר באביב.

 עם זאת, מסוכן לשתול פרחי עונת החורף בטרם עת (בימים חמים של ספטמבר ותחילת אוקטובר) מחשש לפגיעת מכות חום ויובש ולנזקים של פטריות קרקע (פוזריום, ריזוקטוניה ופיטיום) הפעילות בטמפרטורות גבוהות אשר גורמות לרקבונות בשורש ובצוואר השורש ועלולות לגרום לתמותה מאסיבית של צמחים.

 שתילת בצלים ופקעות

זה הזמן לשתול בצלים ופקעות המצטיינים בפרחים הדורים ומרשימים ביותר: שושן, אירוס, סייפן, צבעוני, נרקיס, נורית, כלנית, פרזיה ועוד ועוד. (ראה מאמר בנושא בצלים ופקעות)

 שתילת רקפות פורחות

 החל מסוף אוקטובר, אפשר להתחיל לשתול רקפות תרבותיות, אחד הצמחים היפים והחשובים בעונת החורף.

הרקפת דורשת קור ואור רב ולכן נשתול אותה בחוץ, בצל, עם מעט שמש בכלי או בקרקע. בבית תיתן הרקפת תוצאה חלקית.

 דשא

 למיני הדשא אשר מצהיבים בחורף כגון אלטורו וסופר-אלטורו נותנים עכשיו מנה אחרונה של דשן מינראלי מסוג בונה מדשאה וכן מנה של 1-2 ליטרים קומפוסט ל- 1 מ"ר. הזנה זו עשויה לדחות את הצהבת הדשא במידה ניכרת.

 השקיה

יש לשים לב לגשמים ולכמותם ובמידת האפשר יש לסגור את מערכת ההשקיה. בהפוגות ממושכות ובמזג אויר חם, יידרשו השקיות "גישור". בתקופה זו, דרושה יותר תשומת לב על מנת להתרשם ממצב הצמחים ולהחליט על הצורך להשקות או לסגור את מערכת ההשקיה.

{C}v     {C}טיפ:  10 מילימטר של גשם, מרווים את הקרקע לעומק של כעשרה ס"מ. מנה המספיקה לשבוע עד עשרה ימים.

 הזנה

בעת הכנת הקרקע לשתילת פרחי עונה או שתילת פקעות ובצלים, יש להטעין כל 1 מ"ר ב- 3-4 ליטרים קומפוסט או הומוס, וכן ב- 60-80 גרם אוסמוקוט בשחרור איטי ל- 6  חודשים. (יש לזכור כי בחורף אין להסתמך על הזנה בעזרת משאבת הדישון מפני שמערכת ההשקיה תהיה סגורה כליל כמעט כל החורף).

לדשא יש לתת ליטר עד שניים הומוס או קומפוסט ל- 1 מ"ר.

לעצי הפרי 2-3 ליטרים קומפוסט ל- 1 מ"ר כיסוי נוף.